ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանն ու խմբի անդամները նոյեմբերի 11-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկու հետ։
Հանդիպմանն ընդգծվել է հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացման ու խորացման կարեւորությունը։
Հայկական կողմն իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված  համաձայնագրի վավերացման առնչությամբ։ Նշվել է, որ այսուհետ երկկողմ տնտեսական եւ այլ ոլորտներում գործակցությունը կլինի առավել նպատակային եւ խորը։
Արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հավաստմամբ՝ Թավշյա հեղափոխությունից հետո նոր ու բարձր մակարդակի վրա են հայ-չեխական հարաբերությունները։ Կարեւորվել է համայնքների հետ համագործակցությունը. ներկայում Դիլիջան եւ Սեւան քաղաքների հետ իրականացվում են ծրագրեր։
Գայանե Աբրահամյանը նշել է, որ տնտեսության բնագավառում աննախադեպ առաջընթաց է գրանցվել, գրեթե կրկնապատկվել է ապրանքաշրջանառությունը, աճ կա նաեւ զբոսաշրջության բնագավառում։ Շեշտադրվել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը կարող է հանդիսանալ կամուրջ ԵԱՏՄ-ի եւ Եվրոպական միության միջեւ՝ տարբեր ոլորտներում գործակցության համար։ Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ նախորդ ամիս եղել է Պրահայում, հանդիպումներ է ունեցել Չեխիայի Սենատի փոխնախագահներ Միլուշե Հորսկայի եւ Միլան Շտեխի հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել է նաեւ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված բանաձեւի՝ Սենատի կողմից հաստատման հարցը։ Նշվել է, որ հարցը աշխատանքային օրակարգերում է։
Կարեւոր է համարվել միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, արժեւորվել են բարեկամական խմբերի գործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը։
Պատգամավորները հյուրին տեղեկացրել են մեր երկրի դատաիրավական եւ այլ ոլորտներում ընթացող բարեփոխումների, իրականացվող մի շարք ծրագրերի մասին։

11 ноября руководитель парламентской группы дружбы Армения – Чехия Г.Абраамян и члены группы встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики Б.Копецки.
На встрече подчеркнута важность развития и углубления армяно-чешских отношений.
Армянская сторона выразила признательность парламенту Чехии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Отмечено, что впредь двустороннее взаимодействие в экономической и других сферах будет более цельным и глубоким.
По заверению Чрезвычайного и Полномочного посла, армяно-чешские отношения после Бархатной революции вышли на новый и более высокий уровень. Подчеркнута важность сотрудничества общин – ныне с городами Дилижан и Севан осуществляется ряд программ.
Г.Абраамян отметила, что в сфере экономики зафиксирован небывалый прогресс, почти удвоился товарооборот, есть рост также в области туризма. Особо выделено, что Армения может стать мостом между ЕАЭС и ЕС в сотрудничестве в различных сферах. Она сообщила, что в прошлом месяце побывала в Праге, имела встречи с вице-спикерами Сената Чехии М.Горски и М.Штехом.
На встрече обсужден также вопрос утверждения Сенатом США принятой Палатой представителей резолюции о Геноциде армян. Отмечено, что вопрос в рабочих повестках.
Подчеркнуты важность развития межпарламентских связей, взаимодействия   групп дружбы, оценены роль и значение парламентской дипломатии.
Депутаты проинформировали гостя о реформах в судебно-правовой и других сферах, реализации ряда программ в РА.